Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se ura që lidh Gadishullin e Krimesë me Rusinë “sjell luftë dhe jo paqe” dhe se për këtë arsye ajo përfaqëson një objektiv legjitim ushtarak.

“Ura e pasagjerëve dhe hekurudhave e ndërtuar nga Rusia dhe e vënë në qarkullim në vitin 2018 nuk është vetëm një rrugë logjistike, por edhe një rrugë përmes së cilës dërgohet municion dhe kjo bëhet çdo ditë. Kjo e militarizon gadishullin e Krimesë. Prandaj është një objektiv për ne dhe duhet neutralizuar”, tha ai.

Duke iu drejtuar pjesëmarrësve të konferencës së sigurisë në Aspen përmes video-lidhjes, Zelensky mohoi çdo lidhje midis sulmit në urën e Krimesë dhe tërheqjes së Rusisë nga Marrëveshja për eksportin e grurit nga portet ukrainase në Detin e Zi, raporton theindependent.

Shpërthimet në urën e Krimesë në fillim të javës vranë dy civilë dhe një pjesë e urës u mbyll për qarkullim.

Ura u dëmtua rëndë në një sulm të ngjashëm në tetor dhe së fundmi u vu në përdorim të plotë.

Ndryshe, Vladimir Putin këtë urë e kishte quajtur kryeveprën më të madh të rusëve gjatë dekadave të fundit. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Senatorë amerikanë i kërkojnë Kosovës e Serbisë ta pranojnë aneksin e planit evropian

Senatorët amerikanë Jeanne Shaheen dhe Pete Ricketts – Kryetar dhe Anëtar i…

Pavarësisht që Moskës nuk i bëjnë përshtypje ushtarët e vrarë rusë, Ukraina po i grumbullon dhe ruan nëpër trenat frigoriferë

Se Vladimir Putini dhe Moska zyrtare nuk dëshiron të di asgjë për…

Maqedonia e Veriut shpall gjashtë diplomatë rusë persona non grata

Sot në hapësirat e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Maqedoninë e…

Johnson: Britania e Madhe do të shkaktojë dhimbjen maksimale ekonomike në makinën e luftës së Putinit

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka thënë se Britania e…

Kapet drogë në vlerë të 250.000 eurove! Për 2.500 euro, shkupjani ishte angazhuar për transport

Policia gjatë mbrëmjes së djeshme ka kapur rreth 67 kg marihuanë në…