Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ftuar ushtarët e Rusisë që të dorëzohen.

Në një adresim televiziv, ai ka thënë se forcat ruse kanë pësuar humbjet më të rënda që prej nisjes se pushimit të vendit të tij, madje edhe më të renda se lufta në Çeçeni.

Ai ka shtuar se ata tashmë e kanë kuptuar se nuk mund të arrijnë asgjë me luftë, raporton BBC.

“E di se ju doni që të mbijetoni”, ka thënë Zelensky, duke theksuar se ata ushtarë të cilët do të dorëzohen do të trajtohen “si njerëz, me dinjitet”.

Më tej presidenti ukrainas ka falënderuar redaktoren Maria Ovsyannikova, e cila ndërpreu lajmet në një televizion shtetëror rus, duke bërë thirrje që të ndalet lufta.

“Falënderues ndaj atyre rusëve të cilët nuk rreshtin së kërkuari të vërtetën”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nuk i bindet urdhrit policorë, arrestohet si në filma personi M.A. nga fshati Pirok

Mbrëmë rreth orës 22:00 derisa në fuqi ishte ora policore, në një…

Shtatë të vdekur dhe 460 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 460…

Ambasadori francez, Thebault: Australia ka bërë një gabim “të madh” diplomatik ndaj anulimit të marrëveshjes për nëndetëset franceze

Australia ka bërë një gabim “të madh” diplomatik, tha ambasadori francez, Jean-Pierre…

Shkundet Greqia

Lëkundje të forta të tokës janë regjistruar pasditen e kësaj të shtune…

Kryeministri Kurti takon përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta

Kryeministri Albin Kurti, ka pritur në takim përfaqësuesit e shoqatave të dala…