Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se situata në Donbas është “e vështirë” pasi Rusia synon Bakhmutin dhe Kreminën.

Zelensky, mes tjerash, ka falënderuar trupat ukrainase që po mbajnë fort pozicionet e tyre dhe po qëndrojnë të fortë, shkruan Aljazeera.

“Okupatorët përdorin të gjitha burimet – burime të rëndësishme – për të shtrydhur të paktën një përparim. Falënderoj të gjithë djemtë tanë që mbajnë fort pozicionet e tyre, qëndrojnë të fortë dhe gjejnë mundësi jo vetëm për të mos humbur asgjë, por edhe për të larguar pushtuesit, për t’i “zbritur” ata”, tha Zelenskyy.

Presidenti ukrainas foli edhe për situatën në energji dhe infrastrukturë në përgatitjen e tyre për vitin e ardhshëm dhe shtoi se “ka kërcënime që duhet t’i eliminojmë”.

Ai tha gjithashtu se marrëveshjet e arritura në takimin e javës së kaluar në Uashington do të zbatoheshin “shpejt”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Opozita propozoi ministër teknik, pushteti me dilemë nëse ai është në pajtueshmëri me Kushtetutën

Opozita dje propozoi ministër të ri teknik të Punëve të Brendshme, përderisa,…

Pas shembjes së ndërtesës të mediave në Gaza, reagojnë edhe SHBA-të

Kulla Jala, e cila u shkatërrua nga sulmi ajror izraelit, gjithashtu strehoi…

Turqia thotë se Finlanda dhe Suedia akoma nuk i kanë përmbushur detyrimet për NATO

Ministri i Jashtëm i Turqisë tha të enjten se Suedia dhe Finlanda…

Serwer: Dokumenti ‘Non-Paper’ është në interes të Serbisë dhe jo të Kosovës

Profesori amerikan universitar i njohur edhe si njohës i çështjeve politike të…

Ambasadorja gjermane në Shkup tregon se si të luftohet korrupsioni: Mos lini para te mjekët

Ambasadorja e Gjermanisë në Shkup, Anke Holstein tha se qytetarët duhet ta…