Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në “ferr”, ndërsa luftimet intensive atje vazhdojnë.

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës nga Kievi, ai tha se forcat ruse kishin rrafshuar rajonin. “Ka sulme të vazhdueshme në rajonin e Odesës, në qytetet e Ukrainës qendrore. Donbasi është shkatërruar plotësisht”, tha ai.

“E gjithë kjo nuk ka dhe nuk mund të ketë ndonjë shpjegim ushtarak për Rusinë”, shtoi Zelensky.

“Kjo është një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur. Shkatërrohen sa më shumë shtëpi, objekte sociale dhe ndërmarrje”, tha udhëheqësi ukrainas.

Të enjten, ministria e mbrojtjes e Ukrainës akuzoi Rusinë për intensifikimin e sulmeve të saj në Donbas dhe parandalimin e largimit të civilëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

164 raste të reja me Covid-19

Sipas statistikave të deritanishme në vendin tonë, nga 1045 testime të realizuara…

Regjistrohen 44 shkelje të orës policore brenda 24 orëve

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin…

Franca kundër fillimit të negociatave me Maqedoninë e Veriut, shkak reforma me PSP-në

Burime diplomatike franceze informojnë se një prej arsyeve se pse Parisi është…

Nënshkruhen tri marrëveshje mes Kosovës e Shqipërisë, dy prej tyre prekin shqiptarët në Luginë e Mal të Zi

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, priti të premten…

Video e tmerrshme që tregon dhunën e policisë amerikane ndaj një zezaku

Kevin Diaby, 20 vjeçar, shihet në këtë video e cila është shpërndarë…