BOTË / EVROPA

Zelensky pret “lajme të mira” nga partnerët perëndimor sa i përket asistencës ushtarake

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i është adresuar kombit përmes një video-mesazhi, ku bëri të ditur se “pjesët kyçe” që po kanë probleme të vazhdueshme nga armiku janë Severdonetsku, Lysychansk, Bakhmut dhe Popasna.

“Po punojmë çdo ditë për ta forcuar mbrojtjen tonë. Kemi nevojë urgjente për furnizim me armë. Çdo ditë po i afrohemi armikut sa i përket teknologjisë dhe fuqisë së armatimit. Natyrisht gjithçka varet nga partnerët perëndimorë, gatishmëria për t’i siguruar Ukrainës të gjitha ato për të cilat ka nevojë ta mbrojë lirinë. Presim lajme të mira javën e ardhme”, shtoi Zelensky.

Gjithashtu ka deklaruar se ka pasur granatime në qytetin e Mykolaiv – ku si pasojë një person ka humbur jetën dhe shtatë tjerë janë lënduar.

“Granatimet kishin për cak zonat e banuara – vetëm njëzet metra larg një kopshti të fëmijëve, këta janë armiqtë që po i cilëson Federata Ruse”, tha për fund Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këshilli Evropian synon të arrijë marrëveshje politike për embargon e naftës ruse

Këshilli Evropian synon të arrijë një marrëveshje politike për një embargo ndaj…

Sigurohen ushqime dhe ujë për shtetasit maqedonas të bllokuar në kufirin Itali-Slloveni

Është siguruar ushqim dhe ujë për shoferët maqedonas të cilët kanë mbetur…

Hetim për origjinën e Covid-19, Kina jep miratimin

Zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thanë të enjten se Kina do…

Zv/kryeministri dhe ministrat serbë heqin flamurin e Kosovës nga zyrat e tyre (FOTO)

Zyrtarë nga Lista serbe, kanë nisur të sfidojnë shtetin e Kosovës, edhe…

BFI-ja e pushtetit dhe Stojanço Angellovit reagojnë kundër brohoritjeve “UÇK ,UÇK”

Kryetari i BFI-së, Shaqir Fetai, ka realizuar takim me drejtorin e Qendrës…