Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po vazhdon me shkarkimin e zyrtarëve të lartë, disa javë pasi qeveria të cilën ai udhëheq largoi disa figura kyçe nga postet që i mbanin.

Guvernatorët e Luhanskut, Odesas dhe Khmetlnytskyi janë shkarkuar. Deri më tani nuk janë arsyet për këto shkarkime, transmeton Telegrafi.

E Zelensky me këto veprime të “pastrimit” synon ta mbajë qeverinë e tij larg korrupsionit, dhe të ruaj besimin e perëndimit që ka investuar shuma të majme parash për dërgimin e armëve për t’u mbrojtur nga agresioni rus.

E luftimi i korrupsionit është një nga parakushtet e Ukrainës që t’i bashkohet BE-së, pasi blloku vazhdimisht ka theksuar se Ukraina duhet të ballafaqohet me korrupsionin.

Në anën tjetër, deri më tani nuk ka ndonjë “shkëndijë”, se të shkarkuarit e fundit mund të kenë patur ndonjë lidhje apo akuzë për korrupsion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bardhyl Mahmuti: Raporti zviceran për rastin “Astrit Dehari” është mbajtur i fshehur 4 muaj nga Prokuroria

Veprimtari i njohur shqiptar, dikur përfaqësues politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

Mbi 100 mijë njerëz të hospitalalizuar me COVID-19 brenda një dite në SHBA – ky muaji gusht është më i keq se i kaluari

Më shumë se 100 mijë njerëz janë shtruar në spital me COVID-19…

Institucioni në Maqedoni pa asnjë shqiptarë udhëheqës, 100% maqedonas

Aleanca për Shqiptarët në kuadër të një fushate të saj për të…

“Veprimet barbare të Putin testojnë të gjithë njerëzimin…”

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson foli me presidentin ukrainas Zelenskyy…

Ukraina kërkon dronë detarë për të kundërshtuar sulmet ruse nga deti

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mbështetur një fushatë për mbledhjen e fondeve…