Gjatë fjalimit të tij në Forumin Botëror Ekonomik të mbajtur në Davos të Zvicrës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shprehur dyshimet e tij nëse presidenti rus Vladimir Putin është akoma i gjallë, pas raportimeve të shumta se gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar.

Lideri ukrainas i ka bërë thirrje aleatëve perëndimor që t’i dërgojnë më shumë armë Ukrainës, para se Rusia të fillojë ofensivën e re.

Ai foli edhe për çështjen sa i përket negociatave për paqe mes Ukrainës dhe Rusisë, rrëzimit të helikopterit në afërsi të Kievit ku humbën jetën 14 persona, përfshirë ministrin e Brendshëm.

Ukraina deri më tani nuk e ka akuzuar drejtpërdrejtë Rusinë për përfshirjen në rrëzimin e helikopterit, pavarësisht se Zelensky tha se “nuk ka aksidente në kohë lufte”.

E ajo çfarë bëri më së shumti bujë është deklarata e tij për presidentin rus Vladimir Putin.

“Tani nuk e di se me kë të flasë. Nuk jam i sigurtë nëse presidenti i Rusisë është akoma i gjallë. Nuk e kuptojë nëse është akoma i gjallë apo është ai që po merr vendime”, shtoi Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gir: Me vetë anëtarësimin në BE, gjuha juaj do të bëhet gjuha jonë, pjesë e familjes kolektive gjuhësore të Unionit

Ambasadori evropian në vend Dejvid Gir në panelin e sotëm për afirmimin…

Serbia tërheq ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Ushtria serbe tërhiqet nga kufiri me Kosovën, pas reagimeve të shumta dhe…

Hoxha: Prokuroria po hesht ndaj mosraportimit të pasurisë nga zyrtarët publikë

Drejtësia Sot, si platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike ka…

SHBA premton më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën, paqja duket e largët

Shtetet e Bashkuara premtuan më shumë mbështetje ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë…

Lufta për Bakhmutin intensifikohet ndërsa forcat ruse përpiqen të “thyejnë” linjat e mbrojtjes ukrainase

Zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes, Hanna Malyar, ka thënë se luftimet në Bakhmut…