Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë, dhe se ushtria e Ukrainës është e përgatitur të luftojë ushtrinë e Moskës në rajonin e Donbasit në një betejë që ai thotë se mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës.

Zelensky tha në një intervistë me CNN se vendi i tij nuk ka asnjë garanci se Rusia nuk do të përpiqet përsëri të pushtojë Kievin – nëse është në gjendje të pushtojë Donbasin.

“Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për ne që të mos i lejojmë ata, të qëndrojnë në këmbë, sepse kjo betejë mund të ndikojë në rrjedhën e të gjithë luftës”, tha Zelensky.

“Sepse nuk i besoj ushtrisë ruse dhe udhëheqjes ruse. Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë se fakti që ne i luftuam ata dhe ata u larguan – nuk do të thotë nëse ata janë në gjendje të kapin Donbasin, ata nuk do të shkojnë më tej drejt Kievit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bie mbështetja mes republikanëve në Senat për ta shpallur fajtor ish Presidentin Trump

Republikanët në Senatin Amerikan duket se po heqin dorë nga mundësia për…

Si ndodhën tensionet politike Kurti-Borrell në Bruksel? (VIDEO)

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell,…

Biden mbërrin në selinë e NATO-s në Bruksel

Presidenti i SHBA-ve,  Joe Biden ka mbërritur në Bruksel bashkë me udhëheqësit…

Hajdar Beqa i PDK-së i thotë Besim Muzaqit të VV-së: Krytë ta heki

Me replika, sharje e ofendime të shumta është përcjellur sot senaca e…

Ukraina shemb monumentin që simbolizon miqësinë me Rusinë

Një monument i kohës sovjetike që simbolizon miqësinë midis Rusisë dhe Ukrainës…