Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë se komuniteti ndërkombëtar do të jetë përgjegjës për “katastrofën masive humanitare”, nëse nuk pajtohet për një zonë ndalim-fluturimi, duke paralajmëruar se vendi i tij është në nivelin më të lartë të kërcënimit rus.

“Rusia po përdor raketa, aeroplanë e helikopterë kundër nesh, kundër civilëve, qyteteve tona dhe infrastrukturës. Është një obligim humanitar për botën të reagojë”, tha Zelensky në një fjalim që u transmetuar në televizion.

Ai gjithashtu ka theksuar se gjatë këtyre dy javëve, ukrainasit kanë rezistuar fuqishëm duke treguar se nuk do të dorëzohen për asnjë moment.

Ndryshe Zelensky ka falënderuar presidentin amerikan Joe Biden për ndalimin e importimit të naftës, gazit dhe qymyrit rus në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti ukrainas është i bindur se me këtë veprim, Joe Biden e ka goditur në zemër makinerinë luftarake të Vladimir Putinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një shtetas gjerman gjendet i vdekur në Gjakovë

Një shtetas gjerman është gjetur pa shenja jetë në banesën e tij…

Shahbaz Sharif zgjidhet kryeministri i ri i Pakistanit

Deputetët e Parlamentit të Pakistanit, kanë zgjedhur sot Shahbaz Sharif për kryeministër…

Zëdhënësja e Prokurorisë bullgare për TV21: Nesër japim informacione për hetimin e tragjedisë

Zëdhënësja e Prokurorisë së Bullgarisë, Sijka Mileva për TV21 ka njoftuar se…

Parlamenti ia pagoi qiranë e apartamentit, jep dorëheqje kryeparlamentarja norvegjeze

Parlamenti i Norvegjisë është përfshirë në një skandal për rritjen e shpenzimeve…

​Kodheli flet për Komisionin e Posaçëm për hetimin e raportit të Dick Martyt për Kosovën

Ditë më parë, Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 83 vota pro, 10…