Volodymyr Zelensky i Ukrainës është duke e vizituar Mbretërinë e Bashkuar për t’u takuar me kryeministrin Rishi Sunak, ndërsa ai u bën presion liderëve evropianë për më shumë ndihmë ushtarake.

Në një postim në Twitter, ai konfirmoi se do të takonte siç e quajti mikun e tij kryeministrin Rishi Sunak për të zhvilluar “negociata thelbësore”.

Mbretëria e Bashkuar konfirmoi të enjten se do të furnizonte Ukrainën me raketa me rreze të gjatë për të luftuar pushtimin rus.

Zelensky ka takuar liderët perëndimorë ditët e fundit dhe ka kërkuar të forcojë mbështetjen për Ukrainën, raporton BBC.

“Mbretëria e Bashkuar është një lider kur bëhet fjalë për zgjerimin e aftësive tona në tokë dhe në ajër. Ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe sot”, tha ai në Twitter.

Pritet që takimi mes dy liderëve të mos zgjasë më shumë se disa orë.

Në qeverinë britanike e kanë karakterizuar vizitën si një mirësjellje dhe një kapje përpara, në vend të një negociate, i është thënë BBC-së, me një burim që shtoi se “ka gjithmonë punë për të bërë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bombardimet vrasin 3 persona në qytetin kufitar rus

Ukraina godet një bazë ushtarake ruse në jug të vendit Të paktën…

Franca, Turqia dhe Greqia do të evakuojnë civilët e mbetur në Mariupol

Zyrtarë nga Turqia, Franca dhe Greqia kanë njoftuar se do të organizojnë…

Kosova ka strehuar 467 afganë deri tani, kërkohet përkrahja e organizatave ndërkombëtare

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka ftuar në një takim…

Spasovski: Prokuroria nuk kishte guxim të caktojë paraburgime për incidentin që ndodhi në ‘Alexander Palace’

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasaovski tha se “MPB në mënyrë…

Sulmuesi i xhamive në Christchurch dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata në Zelandë të Re e ka dënuar me burgim të përjetshëm…