Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka diskutuar për betejën për Bakhmut, pas konferencës për shtyp nga samitit i BE-së në Kiev.

Presidenti tha se forcat e Ukrainës do të luftojnë për ta mbajtur qytetin lindor të “fortesë” ose për aq kohë sa të munden dhe i kërkoi Perëndimit të furnizojë armë me rreze të gjatë për të ndihmuar në shtyrjen e forcave ruse nga rajoni i Donbasit.

“Askush nuk do ta japë Bakhmutin. Ne do të luftojmë për aq kohë sa të mundemi. Ne e konsiderojmë Bakhmutin fortesën tonë”, tha ai.

“Ukraina do të ishte në gjendje të mbante Bakhmutin dhe të çlironte Donbasin e pushtuar nëse merrte armë me rreze të gjatë”.

Qyteti i Bakhmut është bërë pika qendrore e rezistencës ukrainase ndaj pushtimit rus dhe e përpjekjes së Moskës për të rifituar vrullin e fushëbetejës.

Zyrtarët rusë kanë thënë se forcat ruse po rrethojnë qytetin nga disa drejtime dhe po luftojnë për të marrë kontrollin e një rruge e cila është gjithashtu një rrugë e rëndësishme furnizimi për forcat ukrainase.

Zelensky tha se Rusia do të vazhdojë të shtyjë në lindje, por se forcat ukrainase do të jenë në gjendje të qëndrojnë derisa të arrijnë më shumë armë perëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zyrtari polak i sigurisë: Perëndimi duhet t’i përgjigjet me vendosmëri agresionit rus

Duhet të ketë një përgjigje vendimtare dhe të përbashkët nga Polonia dhe…

Kuvendi ende i bllokuar! Deputetët e PD-së ulen në sallë, PS ndjek mbledhjet ‘on line’

Komisioni parlamentar i Ekonomisë, Medias dhe Veprimtarisë Prodhuese u konstituan mes debatesh…

Musliu: Gjenerali rus Leonid Ivashov që dikur tregtonte me ndjenjat e serbeve, sot gjoja shqetësohet për ta

Gjeneral-koloneli në pension i Federatës Ruse, Leonid Grigoryevich Ivashov ka thënë se…

Tronditën maqedonasit: Në Maqedoni jetojnë 47 % shqiptarë

Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo…

Në një festë private në Izrael, të ftuarit panë një tragjedi – ‘një gropë u hap papritmas në pishinë dhe uji mori me vete dy burra’

Në një festë private në pishinë në Izrael, të ftuarit panë një…