Ukraina ka rimarrë plotësisht në kontroll më shumë se 4,000 kilometra katrorë të territorit të saj, i cili ishte pushtuar nga forcat ruse, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim sonte .

Dje, të hënën, presidenti ukrainas deklaroi se Ukraina ka rimarrë 6000 kilometra katrorë nga rusët gjatë kundërsulmit të fundit të forcave të saj.

Zyrtarët ukrainas thonë, megjithatë, se është e rëndësishme të bëhet dallimi midis rimarrjes së territorit dhe sigurimit që ai të jetë plotësisht i sigurt.

Ndërkaq, kompania energjetike Ukrenergo njoftoi mbrëmjen e sotme se ekipet e riparimit kanë rikthyer funksionimin e dy linjave kryesore të energjisë në Kharkiv dhe zonën përreth këtij qyteti në Ukrainën lindore, pas ndërprerjeve të energjisë elektrike të shkaktuara nga bombardimet ruse.

Ukrenergo shton në një deklaratë të lëshuar se puna e restaurimit do të vazhdojë në linja të tjera, pa dhënë më shumë detaje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Edhe Australia me mungesë të fuqisë punëtore, rritë kuotën e emigracionit

Qeveria e Australisë njoftoi se ka rritur kuotën e emigracionit të përhershëm…

Europol shkatërron bandën

Arrestohen 70 persona, lirohen nga tutela 206 të mitur Agjencia e Bashkimit…

Aksion kundër kontrabandës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë

Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë është duke…

​Përfundon seanca në Hagë, gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt vazhdon më 4 nëntor

Ka përfunduar për këtë javë gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve…

Zhan Mitrev dyshohet për veprën penale “mashtrim”, rrezikon 10 vjet burg

Prokuroria Themelore Publike në Shkup, ka njoftuar të premten vendimin për nisjen…