Suedia, Mbretëria e Bashkuar, ndihma Ukrainës me raketa

Teksa Perëndimi po mundohet të godasë Rusinë duke dëmtuar ekonominë e saj për shkak të pushtimit në Ukrainë, në një deklaratë ditën e sotme Presidenti Ukrainas Volodymir Zelensky u shpreh se tanimë, forcat ruse kanë pushtuar rreth 20 % të territorit të vendit.  Luftime të ashpra po zhvillohen në  rajonet Lindore ku qyteti i Severedonjeckut në Luhanks tanimë është 80% në duart e rusëve.

E vënë përballë një sulmi të intensifikuar nga forcat ruse në qytetin e Zaporizhias, Ukraina po konsideron tani më edhe edhe mbylljen e teromcentralit atje nëse Kievi humb kontrollin e operacioneve në vend.

Ky termocentral është më i madhi në Europë dhe nëse do të binte në duart e rusëve, rreziku do të ishte i madh.

Megjithëse Rusia po përparon me Sulmin e saj në Ukrainë, Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar duket se nuk do ta ndalin përpjekjen e tyre për ta ndihmuar Ukrainën.

Ditën e sotme, Suedia ka bërë të ditur se do të dërgojë 102 milionë dollarë ndihmë ushtarake në Kiev ku përfshihen edhe raketat Robot 17 të cilat shërbejnv për t’u mbrojtur nga sulmet e anijeve.

Gjithashu burime nga Ukraina bëjnë me dije se Mbretëria e Bashkuar do të furnizojë Kievin me raketa M270 me rreze të gjatë veprimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet i dyshuari i parë për vrasjen hendbollistit kroat në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në orët e para të…

Shqiptarët janë 31 përqind!, Zv.drejtori Ilmi Selami shpjegon nga është nxjerr kjo shifër

Zv/drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Ilmi Selami, në emisionin debativ në…

Bie nga kati i tretë i hotelit një 22 vjeçare në Pejë

Një vajzë e moshës rreth 22 vjeçe ka rënë mbrëmë (të hënën)…

VMRO-DPMNE: MPB nën udhëheqjen e Spasovskit është më shumë në dëm sesa në dobi të qytetarëve

“Pushteti kriminal në krye me Zoran Zaevin dje qëndroi pas krimit të…

Ramush Haradinaj është pro bashkimit kombëtar

Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Ramush Haradinaj, është i…