Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje homologut të të tij, Vladimir Putin, për negociatat të drejtpërdrejta.

Duke folur nga Kievi, Zelensky i tha Putinit se është “koha për t’u takuar, koha për të folur. Unë dua të më dëgjojnë të gjithë, veçanërisht në Moskë”.

Udhëheqësi ukrainas u tha zyrtarëve rusë se kishte ardhur koha “për rinovimin e integritetit territorial dhe drejtësisë për Ukrainën”, shkruan Skynews.

Zelensky akuzoi gjithashtu trupat ruse për shkaktimin e një “katastrofe humanitare” duke bllokuar qytetin port të Mariupolit, duke parandaluar furnizimet që të arrinin banorët dhe duke bombarduar zonat e banuara.

Ai pretendoi se Moska kishte urdhëruar trupat e saj të “bënin gjithçka, kështu që katastrofa humanitare në qytetet e Ukrainës u shndërrua në arsye që ukrainasit të punojnë së bashku me pushtuesit”. Ai shtoi se veprime të tilla përbëjnë “një krim lufte”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shokante, Saraji vatër e re e virusit

Sipas informacioneve zyrtare të Ministrisë së Shëndetsisë të cilat i siguroi derveni.info,…

Maqedoni e Veriut: 29 të vdekur dhe 561 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se…

2 marsi, sot do mbahet manifestimi i thërritur nga Presidenti Meta. Paralajmërimet janë për të dështuar

Pasdiden e sotme do te mbahet manifestimi i therritur nga kreu i…

Zelenski paralajmëron Rusinë: Do të paguani për atë që keni bërë në shtetin tonë

Rusia ka intensifikuar sulmet dhe bombardimet ndaj qyteteve ukrainase, duke shkatërruar objekte…

Kryemyftiu i Arabisë Saudite: Namazet e teravisë dhe bajramit do të falen në shtëpi

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë…