Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se forcat që udhëheq kanë arritur të fitojnë terren në luftimet në rajonin juglindor të Zaporizhzhia dhe në veri rreth qytetit të dytë të vendit, Kharkiv.

“Kemi disa lajme pozitive në rajonin e Zaporizhzhias, ku kemi arritur të ndalim përparimin e pushtuesve”, thotë ai.

“Ne po përparojmë gradualisht në rajonin e Kharkiv. Ne po mbajmë pozicionet në Mykolaiv”, shtoi i pari i shtetit ukrainas.

Zelensky thotë se trupat ukrainase janë nën sulm të vazhdueshëm në Severodonetsk, për të cilin ai thotë se po zhvillohet në betejën më të vështirë të fushatës deri më tani.

“Severodonetsk, Lysychansk dhe qytete të tjera të Donbasit, të cilat pushtuesit tani i konsiderojnë si objektivat kryesore, ende qëndrojnë”, thotë presidenti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Franca largon kufizimet e udhëtimit të brendshëm nga 3 maji

Kryeministri i Francës, Jean Castex, ka thënë se i kanë larguar kufizimet…

Zyrtari i Shtëpisë së Bardhë del pozitiv në testin e koronavirusit

Një pjesëtar i zyrës së nënpresidentit amerikan, Mike Pence, është infektuar me…

36 raste të reja me Kovid-19, shënohet dhe një viktimë

Gjatë 24 orëve të fundit në gjithë vendin janë shënuar 36 raste…

Durrës: Arrestohet një serb i shpallur në kërkim për prodhim të narkotikëve

Është arrestuar në Durrës një serb i cili ishte shpallur në kërkim…

Ushtria ruse bombardon ndërtesën e Kryqit të Kuq në Mariupol

Gjatë sulmeve ajrore të ushtrisë ruse, është goditur me bomba ndërtesa e…