Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se qyteti Lyman në lindje të rajonit Donetsk, është “pastruar plotësisht” nga forcat ruse.

Forcat ukrainase kanë arritur ta rikthejnë nën kontroll këtë qytet gjatë të shtunës, derisa Kremlini njoftoi se trupat ruse janë tërhequr nga frika se po rrethoheshin nga ukrainasit.

Rimarrja e këtij qyteti që ishte nën kontrollin e rusëve nga maji, shënon një fitore tjetër për forcat ukrainase dhe kundërofensivën e filluar një muaj më parë.

E kjo fitore e ukrainase, po vjen në kohën kur dy ditë më parë presidenti rus Vladimir Putin aneksoi katër rajone të Ukrainës, përfshirë Donetskun.

Deri më tani Moska zyrtare nuk ka pranuar të deklarohet për media, pavarësisht se këto rajone pjesërisht kontrollohen edhe nga ukrainasit.

E analistët ushtarakë po e cilësojnë si veprim qesharak, veprimin e Putinit për aneksim të territoreve që nuk i ka plotësisht nën kontroll.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti gjatë këtij muaji viziton SHBA-në

Zëdhënësi i Qeverisë Kurti, Përparim Kryeziu, ka njoftuar se gjatë këtij muaji,…

Polonia: Lukashenko po përdor fëmijët në krizën migratore kufitare

ATSH-PAP/ – Përfaqësuesi i Përhershëm polak në Bruksel u tha vendeve anëtare…

Stuhitë godasin Europën, 13 viktima, mes tyre edhe fëmijë (VIDEO)

Pas valëve të të nxehtit Europa është goditur nga moti i keq,…

LSDM për rastin e Muhamed Zekirit: “Secili duhet të mbajë përgjegjësi për vete”

LSDM ka reaguar në lidhje me paraburgimin e Muhamed Zekirit, si dhe…

Çmimi i benzinës lirohet për 6,5 denarë, i naftës për 9 denarë

Komisioni Rregullator i Energjetikës në mledhjen e sotme ka marrë vendim që…