Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka njoftuar në Twitter, se ka pasur një “bisedë të rëndësishme telefonike” me homologun turk Recep Tayyip Erdogan.

“Gjatë bisedës kam theksuar nevojën për evakuim të civilëve nga Mariupoli – përfshirë Azovstalin dhe një shkëmbim të trupave të zënë”, shtoi Zelensky, transmeton Telegrafi.

Zelensky edhe një herë ka bërë të ditur se do të tërhiqet nga negociatat me Moskën, nëse trupat ruse shkatërrojnë mbrojtësit e fundit që po mbahen të bllokuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol.

Ndryshe Turqia ka raporte të mira më të dyja – pra Ukrainën dhe Rusinë dhe Erdogan ka luajtur rol kyç derisa po tentonte të arrinte një armëpushim mes dy kombeve. /Telegrafi

https://help.twitter.com/rules-and-policies/state-affiliated

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në një nga motelet e Shkupit

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në…

Të dhënat për Corona-n, CIA: Komunistët kinezë, këta gënjeshtarë!

Shtetet e Bashkuara kanë arritur në përfundimin se Kina ka gënjyer për…

Naser Rugova: Kryesia në dorëheqje e LDK-së po përpiqet ta imponojë kandidatin e vet për kryetar të partisë

Ish-deputeti i LDK-së, Naser Rugova ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje…

Shefi i BioNTech pranon se pandemia është drejt fundit

“Kemi fituar betejën më të rëndësishme, atë kundër frikës nga infektimi” Themeluesi…

SHBA i tregon “muskujt” ushtarakë Rusisë

Zhvendos 2 aeroplanmbajtëse bërthamore në Mesdhe Për herë të parë pas 3…