Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha të dielën se bisedoi me drejtoreshën e FMN-së Kristalina Georgieva për stabilitetin financiar të Ukrainës dhe rindërtimin e pasluftës.

Kam biseduar me drejtoreshën e FMN-së Georgieva për sigurimin e stabilitetit financiar të Ukrainës dhe përgatitjet për rindërtimin e pasluftës. Tani për tani kemi plane të qarta dhe perspektiva. Jam i sigurt se bashkëpunimi mes FMN-së dhe Ukrainës do të vazhdojë të jetë i frytshëm”, shkroi Zelensky në Twitter.

Më herët, kryeministri ukrainas Denys Shmyhal njoftoi se do të merr pjesë në takimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore në Uashington javën e ardhshme, ku do të kërkojë ndihmë financiare shtesë për Ukrainën.


Ushtria ruse në Ukrainë ka shkaktuar dëme të pallogaritshme për momentin pasi sulmet vazhdojnë dhe disa qytete janë shkatërruar nga bombardimet që i kanë marrë jetën mijëra ukrainasve, shumica civilë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Raporti/Kina rrezikon konfliktin e armatosur me SHBA

Pekini mund të përballet me një valë në rritje të armiqësive pas…

Mehaj: Kosova duhet t’i ketë 20 mijë rezervistë vullnetarë

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, gjatë raportimit të tij para Komisionit për…

Publikohet programi i Qeverisë Kurti

Është publikuar Programi i Qeverisë 2021-2025. Ky program ka gjithsejt 60 faqe.…

Von der Leyen: Negociatat këtë vit/ Rama: Nuk përgatitemi për dasmë, kemi vetëm deklaratat e dashurisë

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen vizitat në 6 vendet e…

Pandemia varfëron rreth 100 milionë njerëz, miliarderët i bëri edhe më të pasur

Banka Botërore vlerëson se rreth 97 milionë njerëz në të gjithë globin…