Presidenti ukrainas dënoi liderët perëndimorë për refuzimin e vazhdueshëm për të vendosur një zonë ndalim fluturimi mbi qiellin e vendit të tij. Duke folur gjatë një dalje televizive drejtuar ukrainasve, Volodymyr Zelensky tha se liderët perëndimorë e dinë se agresioni rus kundër vendit ka gjasa të rritet dhe i akuzoi ata se i dhanë Vladimir Putinit licencë për të vijuar bombardimet e qyteteve.

“Duke e ditur se sulmet e reja dhe viktimat janë të pashmangshme, NATO me vetëdije vendosi të mos mbyllë qiellin mbi Ukrainë. Sot lidershipi i aleancës i dha dritën jeshile që të vazhdojë të bombardojë qytetet e fshatrat ukrainase, duke refuzuar që të vendosnin një zonë që ndalon fluturimin”.

Liderët perëndimorë kanë refuzuar që të vendosin një ndalim të tillë qëkur pushtimi rus nisi, duke argumentuar se kjo do të bëhej vetëm nëse avionit e NATO-s do të qëllonin forcat ruse, duke rrezikuar kështu një konflikt më të gjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Konfirmohet vdekja e dy kosovarëve nga përmbytjet në Gjermani

Një shtetas i Kosovës dhe një tjetër që mban nënshtetësi gjermane, por…

Rrjedh ‘dokumenti’ i kompletimit të shpërbërjes së Jugosllavisë, përmendet edhe ndryshimi i kufijve të Kosovës

Skenat politike të Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë tronditur nga lëvizjet…

Historia e pandemive në 100 vjet

Coronavirusi, i shpallur zyrtarisht pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në mars…

Më 30 mars do të publikohen rezultatet e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Apostol Simovski, ka bërë të ditur…

Senati amerikan miraton projektligjin që Tajvani të rimarrë statusin e OBSH-së

Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje…