Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka përdorur fjalimin e tij të natës për të dhënë një përditësim mbi luftimet në rajonin lindor të Donetskut.

“Beteja e ashpër për Donetsk vazhdon”, tha ai.

“Beteja për Bakhmutin dhe Soledarin, për Kreminën, për qytetet dhe fshatrat e tjera në lindje të shtetit tonë vazhdon”.

Kjo vjen pasi shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës mohoi se Soledar, një qytet në Donetsk, kishte rënë në duart e Rusisë.

Fjalimi i Zelenskyt pasoi një fjalim në parlamentin lituanez më herët të premten, ku ai tha se muajt e ardhshëm do të rezultojnë “vendimtarë” për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Britania, ushtarë dhe në Ballkan/ Mbi 8 mijë ushtarë do vendosen nga Finlanda deri në Maqedoninë e Veriut

Britania do të dërgojë rreth 8 mije trupa ushtarake  në Evropën Lindore që…

Kurti: Thaçi po thotë me amerikanë e pa evropianë, unë them me të dyja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se presidenti Hashim Thaçi ka qëndrim…

Joshua zbulon se çfarë i pëshpëriti në vesh Ruizit në ring

Anthony Joshua ka treguar se i kishte thënë Andy Ruizit të mos…

BE-ja miraton paketën e dhjetë të sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian ka miratuar paketën e dhjetë të sanksioneve ndaj Rusisë në…

Zbulohen armë në Strugë, arrestohet një person

MPB njofton se dje është arrestuar një person në Strugë për shkak…