Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka përdorur fjalimin e tij të natës për të dhënë një përditësim mbi luftimet në rajonin lindor të Donetskut.

“Beteja e ashpër për Donetsk vazhdon”, tha ai.

“Beteja për Bakhmutin dhe Soledarin, për Kreminën, për qytetet dhe fshatrat e tjera në lindje të shtetit tonë vazhdon”.

Kjo vjen pasi shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës mohoi se Soledar, një qytet në Donetsk, kishte rënë në duart e Rusisë.

Fjalimi i Zelenskyt pasoi një fjalim në parlamentin lituanez më herët të premten, ku ai tha se muajt e ardhshëm do të rezultojnë “vendimtarë” për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbaron afati për arritjen e marrëveshjes rreth klimës: Vendet e pasura nuk janë të gatshme të sakrifikojnë

Negociatorët në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (COP26) në…

SHBA: Numri i vrasjeve u rrit për 30 për qind më 2020

Numri i vrasjeve në Shtetet e Bashkuara u rrit për gati 30…

Nesër protesta kundër vendimit të gjykatës për rastin “Monstra”

Shqiptarët nesër do të ngrihen në protestë, përshkak të dënimeve të shqiptuara…

Paralajmëron presidenti ukrainas: Është e mundshme lufta e hapur me Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha të premten se një luftë e…

KFOR nis stërvitjet ushtarake në Aeroportin e Gjakovës (VIDEO)

Forcat e KFOR-it të udhëhequra nga NATO janë duke zhvilluar stërvitje operacionale…