Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, bëri thirrje për sanksione të reja dhe më të forta kundër Rusisë gjatë fjalimit të sotëm në parlamentin e Australisë.

Australia ka furnizuar Ukrainën me pajisje mbrojtëse dhe furnizime humanitare pasi Rusia pushtoi vendin më 24 shkurt.

Ajo gjithashtu ka ndaluar eksportet e aluminit dhe xeheve të aluminit, duke përfshirë boksitin, në Rusi dhe ka vendosur gjithsej 476 sanksione për 443 individë.

Thirrjet e fundit vijnë pasi Zelensky mbrëmë tha se tani ishte një “pikë kthese” në luftën e Ukrainës me Rusinë, duke shtuar se deri më tani në bisedimet e paqes nuk kishte “asnjë specifikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rudolf Nikollaj: Muslimanët duhet të ndëshkohen

Gjatës ditës së djeshme ka ndodhur një sulm me thikë ku janë…

Policja zvicerane që plagosi kosovarin del para gjyqit, kaq mund të dënohet

Një police kantonale po përgjigjet para Gjykatës së Lartë (kantonale) të Cyrihut…

Cila vaksinë është më e pranuara për udhëtimet ndërkombëtare – AstraZeneca e para, Pfizer e dyta

Nisja e udhëtimeve ndërkombëtarë pa probleme është mbase treguesi më i mirë…

Virusi i dytë mutant/ Godet më shumë të rinjtë dhe është më ngjitës?

Britania e Madhe thotë se ka pikasur dy raste të reja të…

30 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit

Natën e 8 dhjetorit 1990, rreth 300 studentë nisën atë që më…