Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai kishte “bërë hapa të mëtejshëm në rrugën e integrimit euroatlantik të Ukrainës” gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg sot.

Në një postim në Twitter, Zelensky tha: “Unë jam në kontakt të vazhdueshëm me partnerët tanë strategjikë. Pata një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg”, shkruan BBC.

Ndërkohë, Stoltenberg tha se “NATO do ta mbajë dhe rritë mbështetjen për Ukrainën për aq kohë sa të duhet”.

Ai shkroi në Twitter: “Fola me Presidentin Zelensky dhe vlerësoi popullin dhe forcat e guximshme ukrainase për përparimin mbresëlënës në rikthimin e territorit të tyre nga agresorët rusë”.

“Rusia duhet të ndalojë luftën që ka nisur”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Bombat” nuk zbuluan asgjë për “Monstrën”

Gjashtë vjet më parë, Deutsche Welle transmetoi një deklaratë të opozitarit të…

“Nuk mjafton vetëm izolimi social” OBSH del me thirrje të fortë: Kujdes nga pandemia që po rrezikon botën! Ndiqni këto këshilla

E gjithë bota ka vendosur masa të rrepta për të izoluar përhapjen…

Tmerr në Berlin, vetura shtyp këmbësorët – një i vdekur dhe 30 të lënduar

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 30 tjerë janë lënduar,…

Barbadosi bëhet republikë, ndërpret lidhjet perandorake me Britaninë

Mbretëresha Elizabeth do të ketë “një mbretëri” më pak pas kësaj jave,…

Reagon Joe Biden: Kosova duhet të jetë e pavarur dhe jo pjesë e Serbisë

Në një fjalim të fushatës elektorale për zgjedhjet presidenciale, kandidati demokrat për…