Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për kryerjen e një “gjenocidi” në rajonin lindor të Donbasit, ku qyteti i Severodonetsk po vuan nga një sulm të granatimeve ruse.

“Ata duan të djegin Donbasin për ta bërë atë të pabanueshëm”, tha Zelensky.

“Forcat ruse po mbyllen në qytetet binjake strategjike të Severodonetsk dhe Lysychansk duke u përpjekur të rrethojnë dhe më pas të shkatërrojnë mbrojtësit e tyre ukrainas”.

Por nuk janë vetëm forcat e tij të armatosura, presidenti i Ukrainës akuzoi Rusinë se donte t’i zhdukte. Ai sugjeroi se pushtimi i tyre ishte gjenocid me popullsi civile të vrarë ose të dëbuar.

Ai gjithashtu akuzoi Bashkimin Evropian për dështimin për të vepruar me vendosmëri ndaj sanksioneve. Një paketë e gjashtë masash po mbahet aktualisht, më së shumti nga Hungaria, një aleate e gjatë e Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Escobar të dielën viziton Bosnjën, refuzon takimin me Dodik

I Dërguari i Posaçëm për i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,…

Regjistrimi patjetër do të realizohet, ja kush regjistrohet

Regjistrim do të ketë vitin e ardhshëm në prill, pasi kjo është…

Bastisje edhe në Tetovë dhe Gostivar, 5 të arrestuar!

Pas Kërçovës dhe Velesit, policia kreu bastisje anti-drogë edhe në Tetovë dhe…

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës në Kosovë duhet të skualifikohen për “abuzim me autoritetin”

Avokatët britanikë pretendojnë se ndjekja penale e veteranit kosovar, Nasim Haradinaj ka…