Volodymyr Zelenskyy vlerësoi votën e 141 shteteve anëtare të OKB, që votuan pro rezolutës që dënon agresionin rus në Ukrainë. Në një postim në Twitter, presidenti ukrainas tha se ata zgjodhën anën e duhur të historisë.

“Përshëndes miratimin nga Asambleja e Përgjithshme e OKB me një shumicë të paprecedentë votash të rezolutës që i kërkon me forcë Rusisë që të ndalojë menjëherë sulmin ndaj Ukrainës. I jam mirënjohës të gjithëve dhe çdo shteti që votoi pro. Zgjodhët anën e duhur të historisë”.

Zelenskyy shkruan më tej se rezultati tregoi për një koalicion global anti-Putin që po funksionon.

“Rezultatet shkatërruese në votimit e OKB për agresorin tregojnë bindshëm se është krijuar një koalicion global anti-Putin, i cili po funksionon. Bota është me ne. E vërteta është në anën tonë. Fitorja do të jetë e jona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trupat e viktimave nga zjarri, mbërrijnë në Tetovë

Sapo kanë mbërritur trupat e viktimave që humbën jetën nga zjarri I…

Blerim Reka flet se a do të kyçet në skenën politike në Maqedoninë e Veriut

Ish-kandidati shqiptar për president në Maqedoninë e Veriut, profesor Blerim Reka ka…

Franca në kërkim të ish-ushtarit të armatosur që gjuajti në drejtim të policisë – gjithçka ndodhi kur burri ‘vizitoi’ shtëpinë e ish-partneres

Një kërkim është duke u zhvilluar në Francën jug-perëndimore për një ish-ushtar…

Bie fasada e Qeverisë, rrezikohet edhe e Prokurorisë! Qindra miliona euro u dhanë për “Shkupin 2014”

Përderisa ende ka objekte nga “Shkupi 2014” që nuk kanë përfunduar, disave…

NATO dënon veprimin e Rusisë për njohjen e rajoneve separatiste në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar veprimet e Rusisë…