Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, citohet nga mediat ndërkombëtare të ketë thënë se një takim i drejtpërdrejtë mes Vladimir Putinit dhe Volodymyr Zelenskyy, “mund të ndodhë dhe nuk duhet përjashtuar si mundësi”.

Ai fillimisht ka theksuar se ekipet negociatore fillimisht duhet ta bëjnë punën e tyre, duke shtuar se Putin zhvillon bisedë telefonike me homologun francez Emmanuel Macron, pothuajse çdo ditë.

Peskov ka bërë të ditur se duhet shqyrtuar rrethanat, por se për asnjë moment sipas tij nuk duhet hedhur poshtë mundësia e një takimi mes dy liderëve.

Megjithatë Perëndimi është skeptik për një takim të tillë, për faktin se deri më tani Putin nuk ka shprehur as edhe një “fije” pendese për pushtimin rus në Ukrainë – e Zelenskyy ka theksuar disa herë se nuk e kanë ndërmend t’i nënshtrohen kërkesave të Moskës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gratë në Mbretërinë e Bashkuar thonë se po injektohen me gjilpëra në klube dhe po zgjohen pa ndonjë memorie se çfarë kishte ndodhur më tej

Gratë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar thonë se janë injektuar me…

Lukashenko: BE ka kapërcyer vijën e kuqe ndaj nesh!

Presidenti i Bjellorusisë ka reaguar për herë të parë pas rrëmbimit të…

Të shtunën skadon gjendja e jashtëzakonshme, deri më tani nuk ka paralajmërime për vazhdimin e saj

Deri më tani nuk ka paralajmërim nëse dhe kur do të mbahet…

Kurti për mediumin kroat: Vuçiq po e kopjon Putinin – Serbia shpenzon më shumë në armatim se të gjitha vendet tjera të Ballkanit Perëndimor

Në një intervistë me “Vecernji List” të Zagrebit, kryeministri i Kosovës, Albin…

Mbretëria e Bashkuar ia bën ‘bllok’ Rusisë – merr vendimin për ndalimin total të anijeve ruse në portet britanike

Sekretari i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps, ka njoftuar një…