Një tjetër variant i koronavirusit Covid-19 është zbuluar në Francë. Ekspertët aty thonë se ky lloj i ri ka 46 mutacione, çka e bën atë më rezistent ndaj vaksinave dhe më infektues edhe se virusi i parë i Covid.

12 raste janë gjetur deri më tani pranë qytetit të Marseille në Francë. Rasti i parë i evidentuar i këtij lloji të ri duket se është i lidhur me udhëtimin në vendin afrikan Kamerun.

Por sipas shkencëtarëve ka pak gjasa që të përhapet më shumë se varianti Omicron, që për momentin është lloji dominues dhe përbën më shumë se 60% të rasteve të reja të infektimit.

Ky mutacion i ri i Covid që është gjetur në Francë është zbuluar më 10 Dhjetor 2021 nga shkencëtarët e “IHU Mediterranee Infection”. OBSH nuk e ka emërtuar këtë variant pasi nuk është përhapur në vende të tjera. Por shkencëtarët që e zbuluan e kanë quajtur varianti “IHU”.

Testimet në laborator tregojnë se ky variant i ri mbart mutacionin E484K që mendohet se e bën më rezistent ndaj vaksinave. Gjithashtu ka edhe mutacionin N501Y, që e kishte varianti i parë Alpha, gjë që e bën atë më të transmetueshëm. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…