Ky është formati i letrës me anë të të cilit kancelari gjerman Adolf Hitleri, njoftonte Mbretin Zog për përfaqësuesin e tij në Shqipëri. Letra mban datën 21 tetor 1936.

Aty njoftohet se përfaqësuesi gjerman i akredituar në Tiranë, do të ishte doktor Lukvald. Letra ka arritur të mbërrijë deri ditët tona e të ruhet në arkiv dhe është publikuar nga historiani Kastriot Dervishi.

1936/Letër e Adolf Hitlerit për Mbretin Zog
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Njihuni me Adem Breznicen

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët përtej Prishtinës Beteja e Lisicës (1941/42) shënon…

Shaban Polluzha një luftetar i madh i çështjes kombëtare

Kush ishte Shaban Polluzha ???? I blinduar nga divizione të shumta ushtarake…

Shqiptari Fetah Efendiu sipas dokumenteve të UDB-ës jugosllave

Pas vdekjes së Ataullah Hoxhës (dhjetor të vitit 1946), për udhëheqës të…

Këtu e keni foton e vetme origjinale të Shaban Polluzhës me të shoqen

Shaban Mustafë Kastrati i njohur më së shumti si Shaban Polluzha (Polluzhë, 1871 – Tërstenik, 21 shkurt 1945)…

Historia tragjike e familjes që sundoi 200 vjet Janinën

Dashnor Kaloçi/ Zbulohet historia e panjohur e një prej familje të mëdha…