Pas muajsh të tërë dilemash e hamendësimesh, analizat e gjakut tashmë nuk lënë më shteg për dyshim: pacientët zero të Covid 19 në Veneto të Italisë, kanë qenë dy turistë nga Wuhani i Kinës, qyteti ku lindi sëmundja që pushtoi ngadalë të gjithë botën.

Ekspertët e Universitetit të Padovës zbuluan se virusi i zbuluar tek dyshja në fjalë, është identik me atë origjinal që ka qarkulluar në këtë zonë në fillimin e pandemisë. Turistët, një 66 vjeçar dhe bashkëshortja e tij, 65 vjeçe, zbarkuan janarin e vitit që shkoi në aeroportin e Malpensës me një grup bashkëkombasish për të kaluar disa ditë pushimi në Itali.

Në agjendën e tyre të udhëtimit, Veneto ishte e para. Autoritetet italiane të shëndetësisë mendojnë se tani janë shumë pranë rindërtimit të plotë të zinxhirit të infektimeve, ndërsa po kërkojnë ende hallkën që mungon: dikush që është infektuar nga çifti kinez pa e kuptuar as vetë, dhe ka shpërndarë më tej virusin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…