Ditën e sotme në Portin e Durrësit zbarkuan një numër shumë i madh forcash dhe pajisjesh ushtarake amerikane për stërvitjen ‘Defender Europe 2021’.

Por kjo nuk shikohet me sy të mirë nga Rusia.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shojgu, i cituar nga RIA Novosti, mësohet se është shprehur se Rusia po monitoron nga afër dërgimin dhe hapjen e forcave të NATO-s në Evropë gjatë stërvitjes “Defender Europe”.

 “Po vëzhgojmë dërgimin e brigadës së 53-të të këmbësorisë të divizionit të 29-të të Gardës Kombëtare të SHBA, e cila mbërriti në portin shqiptar të Durrësit. Së bashku me ta 750 njësi të pajisjeve ushtarake”, tha ai para disa 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ministri i Jashtëm ukrainas, Kuleba: Evakuohet fabrika kimike në Krime, Rusia po përgatit një sulm të rremë

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmitro Kuleba njoftoi se një fabrikë kimike në…

Stoltenberg në Zagreb: Maqedonia e Veriut së shpejti do të bëhet anëtare e NATO-s

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoletenberg në konferencë për medie me…

Kurti: Qeveria Hoti varet nga çdo deputet i Listës Serbe

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaron se qeveria Hoti jo vetëm…

Zelensky: Ukraina po lëvizë drejt fitores

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelinsky ka publikuar një video-porosi të re, në…

Përshkallëzojnë protestat në Barcelonë, mbi 20 të arrestuar nga përleshjet me policinë

Qyteti i Barcelonës është përfshirë nga trazirat prej së hënës. Vendimi për…