“Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk i mbron interesat e atdheut të tij, por i shërben politikave të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan”, thotë ish zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva dhe kryetare aktuale e Komisionit për Politikë të Jashtme.

Ajo kërkon reagim të ashpër nga Bullgaria për deklaratat e Pendarovskit.

“Bullgaria duhet të ketë reagim shumë të prerë dhe të qartë ndaj deklaratës së Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Fatkeqësisht, nuk është hera e parë që ai bën deklarata të ashpra që nuk ndihmojnë në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe”, thotë Zakharieva.

Ajo shpreson se qeveria e RMV-së nuk do ta pranojë kërkesën e Pendarovskit për shpalljen e politikanëve bullgarë persona non grata.

“Shpresoj shumë që qeveria maqedonase nuk do ta pranojë kërkesën e tij, sepse kjo do t’i përshkallëzojë më shumë marrëdhëniet dypalëshe. Kjo do t’u shërbejë atyre politikanëve bullgarë që nuk do të lejohen të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Disa prej tyre gjithashtu nuk ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, tha Zakharieva.

Ndryshe, ditë më parë presidenti i RMV-së Stevo Pendaroski, kërkoi që qeveria t’i shpallë persona të padëshiruar në vend eurodeputetët bullgarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bejta: Në Gostivar më mposhtën funksionarët e BDI-së

Në emisionin Klan Debat, Nevzat Bejta për së pari herë ka treguar…

“Sot morëm një lajm të mirë, po afrohet lirimi i Grupit të Kumanovës”

Shkruan: Fatmir Reçica Llugaxhia, luftëtari i UÇK-së Sot morrem një lajm të…

Kapet drogë dhe armatim në Hasanbeg, dy të arrestuar

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme në…

Rusia mund të përgatitet për një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë deri në janar, thotë Ukraina

Rusia ka grumbulluar më shumë se 94 mijë trupa pranë kufijve të…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…