Nëse kryeministri Petkov thotë se do të heqë veton dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nuk do të bëjë asgjë, është normale që presioni të rritet.

Ai është fajtor për sinjalet e tilla të përziera, që dalin nga qeveria, komentoi deputetja e GERB-it dhe ish-ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zakharieva.

Ajo para gazetarëve në Kuvend iu përgjigj pyetjes rreth fjalës së presidentit Rumen Radev në tribunën e sotme në Pallatin Kombëtar të Kulturës për marrëdhënie të mira fqinjësore me RMV-në. Presidenti tha se po përdoren të gjitha mekanizmat për të bërë presion ndaj Bullgarisë për të bërë kompromise dhe për të hequr veton.

“Isha në këtë konferencë. Kjo nuk është çudi, pyetja është nëse qeveria do t’i nënshtrohet këtij presioni. Pra, ata duhet të paraqesin qartë qëndrimin tonë dhe të mos kenë sinjale kontradiktore, sepse kjo e dobëson pozicionin bullgar. Nëse kryeministri Petkov u thotë se do të heqë të ashtuquajturën veto pa i bërë asgjë Republikës së Maqedonisë së Veriut, është normale që presioni të rritet. Pra, faji qëndron në sinjalet e përziera që jep qeveria”, komentoi Zakharieva.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zelensky u bën thirrje njerëzve në të gjithë botën që të protestojnë kundër Rusisë më 24 mars

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje njerëzve në të…

Von der Leyen: Politikanët e nënvlerësuan koronavirusin

Udhëheqësit politikë “e nënvlerësuan” shkallën e rrezikut që paraqet koronavirusi, tha presidentja…

Pse presidenti i Gjermanisë nuk po i bashkohet bisedimeve në Kiev?

Disa politikanë gjermanë kanë shprehur irritim dhe habi pasi presidenti gjerman, Frank-Walter…

Presidenti i Sllovenisë të hënën për vizitë në Kosovë

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor do të qëndrojë për vizitë të hënën…

Kelmendi: Hashim Thaçi e kishte ak uzuar Ali Ahmetin për vr asjen e Luan Haradinajt dhe Zahir Pajazitit

Ibrahim Kelmendi, ish udhëheqës i Lëvizjes Popullore të Kosovës, vazhdon të zbulojë…