Ekaterina Zakharieva e cila deri pak kohe ishte zëvendëskryeministre e Qeverisë së Bulglarisë dhe ministrie e Punëve të Jashtme për “Bruksel 1” komentoi anulimin e regjistrimit në Maqedoni.

Sipas saj, Maqedonia anuloi regjistrimin për shkak të tensioneve me shqiptarët.

“Edhe Evropa edhe ne e ndjekim regjistrimin në RMV që të zbatohet me të gjitha rregulalat dhe standardet evropiane”, tha ajo.

Zakharieva shton se për Shkupin më herët ishte fajtor Shkupi, më pas fajtorët ishin Franca dhe Holanda ndërsa tani Bullgaria.

“Në Maqedoni nuk ka reforma dhe arsyet për këtë nuk duhet të kërkohen nga jashtë”, tha Zakharieva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…