Bullgaria e ka përkrahur Maqedoninë e Veriut në momentet më të vështira dhe këtë do ta vazhdojë edhe në të ardhmen. Mirëpo nuk është sekret që Beogradi ka ndikim të madh në Shkup, ka deklaruar ministrja e jashtme bullgare, Ekaterina Zaharieva, në një intervistë për gazetën “24 Orë” të Sofjes, transmeton gazeta Lajm.

“Nuk është sekret që Beogradi ka ndikim të fuqishëm në Shkup dhe që ka tendenca të sigurta të afrohet gjuha serbe, biznesi serb dhe institucionet. Ky tren nuk është ndërpre 30 vite me radhë. Le të jenë miq. Ne vetëm dëshirojmë të kenë raporte miqësore edhe me ne. Hajde të gjithë të jemi miq. Të lidhemi, të ndërtojmë bashkërisht. Nuk mund të mos kemi hekurudhë me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Nuk mund të vendosin barriera administrative për kompanitë bullgare”, ka theksuar Zaharieva.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…

Pushtimi rus i Ukrainës mund të vijë nga mesi i shkurtit, thotë zyrtarja e lartë amerikane

Ndërsa zyrtarët amerikanë thonë se ka ‘çdo indikacion të çon’ te ajo…

Haxhiu takohet me shoqatën e ish të burgosurve politik 143+2 të Gjakovës, flasin për bashkëpunim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka pritur sot në takim përfaqësues nga…

Polici në Teksas përplas për tokë adoleshenten dhe e prangos, autoritetet hetojnë rastin – publikohen pamjet e këtij momenti

Një video që është bërë virale shfaq zëvendës-sherifin në Teksas, duke përplasur…

Gorani: Dekreti i SHBA-së synon pacifizmin e Ballkanit Perëndimor

Analisti politik Dukagjin Gorani ka thënë përditësimi i urdhrit ekzekutiv të SHBA-së…