Kryeministri Zoran Zaev në duelin e sotëm më liderin e opozitës Hristian Mickoski ka potencuar se VMRO-DPMNE përsëri dëshiron ta bllokoj shtetin për marrje të datës për bisedime me BE-në.

Zaev theksoi se propozimi i PSP-së të jetë repart i veçantë në kuadër të Prokurorisë Publike, duhet të pranohet nga opozita.

Nga ana tjetër, Mickoski insiston se nuk duhet të ketë dallim në rrogat e prokurorëve publik, se struktura ekzistuese e PSP-së nuk është efikase, dhe për këtë shkak duhet që lëndët për krim të lart dhe korrupsion duhet të jenë pjesë e prokurorisë ekzistuese.

Zaev potencoi se VMRO-DPMNE i bllokon proceset reformuese, dhe për këtë shkak është e mundur që të mos merret datë për bisedimet me BE.

Mickoski tha se qeveria e shfrytëzon PSP-në për presione politike dhe nëse Qeveria dëshiron proces fer duhet të pranoj amendamentet e opozitës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…