Ish-kryetari i komunës së Strumicës erdhi në krye të partisë së tij si opozitar, dhe po largohet si kryeministër, pasi nuk arriti të përsërisë avantazhin që arriti ndaj Mickoskit dhe VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e fundit lokale në ciklet zgjedhore 2019 dhe 2020.

Ai dje bëri të ditur se të martën do ta zyrtarizojë dorëheqjen nga pozita e partisë, të cilën e kishte paralajmëruar natën e 31 tetorit, si akt i përgjegjësisë politike dhe pasi u bë e qartë se LSDM e “përfundoi” humbjen në zgjedhjet lokale, duke humbur qytetin kryesor dhe shumicën e komunave të Shkupit.

Zoran Zaev nuk është lideri i parë i LSDM-së që jep dorëheqje. Para tij këtë e bëri Branko Cërvenkovski, kur në vitin 2004, në mesin e mandatit të tij, dha dorëheqje si nga pozitat udhëheqëse ashtu edhe nga postet kryeministrore, për të kandiduar për president. Katër vjet më vonë, Radmila Shekerinska dha dorëheqjen si lidere, pas humbjes së socialdemokratëve të atëhershëm të opozitës në zgjedhjet e para të parakohshme parlamentare në 2008. Megjithatë, Zaev është lideri i parë i LSDM-së dhe në përgjithësi në skenën politike në vend që dha dorëheqje për shkak të humbjes në zgjedhjet lokale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Paraqitet gazetari italian që publikoi videon për “Zhvatjen”: Ky është vetëm fillimi, do të ketë edhe video tjera

Gazetari Italian Laris Gaiser i cili sot e publikoi video incizimin nga…

Kosova në kërkim të Presidentit, pro e kundër zgjedhjes se kreut të shtetit nga populli

Aktorët politikë në Kosovë nuk kanë arritur ende konsensus për zgjedhjen e…

Pendarovski: Ky propozim nuk cenon identitetin

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, në emisionin “Click Plus” në TV21 theksoi…

Sa do të shtrenjtohet rryma nga janari në Maqedoninë e Veriut?

Në prag të dimrit qytetarët tremben nga një goditje e re me…

Së paku 300 viktima në sulmin me bombë në Teatrin e Dramës në Mariupol

Zyrtarët lokalë në qytetin e rrethuar të Mariupolit kanë thënë se të…