Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev para godinës së Kuvendit theksoi se Kuvendi ka nevojë për pesë nënkryetarë në mënyrë që sa më mirë të përfaqësohen grupet e ndryshme të qytetarëve. Zaev tha se në rast se VMRO-DPMNE-ja me të vërtet dëshiron të ulë numrin  nënkryetarëve të Kuvendit, duhet të heq dorë nga ky post, me çka Zaev siguroi se edhe LSDM-ja do të heqë dorë nga përfaqësuesi i tyre për nënkryetarë të Kuvendit.

“Në 2017 Kuvendi përcaktoi 5 nënkryetarë, nëse nuk gabohem u zgjodhën vetëm 4. Tani kemi përcaktuar 5 nënkryetarë…kjo është numër, nuk do të thotë se të gjithë vendet për nënkryetarë do të mbushen. Jemi vend multietnik, duam të kemi përfaqësim të të gjithëve. Këtë problematikë që e ka hapur VMRO-DPMNE-ja në lidhje me nënkryetarët është vetëm për poena politikë. Le të heq dorë VMRO-DPMNE nga përfaqësuesi i tyre si nënkryetarë i Kuvendit, do të heq dorë edhe LSDM nga përfaqësuesi i saj për nënkryetar, dhe ja do të kemi vetëm 3 nënkryetarë”, tha mes tjerash Zaev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…