“100 për qind i plotësuam kriteret. Bashkë me fqinjët tone Republikën e Greqisë dhe atë të bullgarisë e realizuam të pamundurën.

Marrëveshja e Prespës është më shumë se zgjidhje për një kontest shumëvjeçar”, tha Zaev duke theksuar se përcaktimi i datës nuk do të thotë vetëm shpërblim për vendin tonë por edhe parim për vet Bashkimin Evropian.

“Ne realizuam gjithë atë që u kërkua prej ne, tani në radhë është Bashkimi Evropian. Kërkojmë mbështetjen e Çekisë e cila gjithmonë na ka mbështetur”, tha Zaev.

“Do të bëjmë çmos që sa më shpejtë të merrni datën për fillim të negociatave dhe të bëheni anëtare e plotfuqishme e NATO-s”, tha Andrej Babish, kryeministër i Çekisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…