Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbledhjes së liderëve në Presidencë theksoi se duhet të mbahen zgjedhjet sa më shpejtë, në mënyrë që qytetarët të kenë institucione funksionale, që më lehtë të përballen me valën e re nga virusi korona.

“Qytetarëve u duhen institucione tërësisht funksionale me mandat të ri të iu shërbejnë dhe të përgatiten për valën e re të korona kriza në vjeshtë. Për këtë ka paralajmëruar edhe OBSH-ja dhe duhet ta presim të përgatitur. Qytetarët kanë nevojë të kthehen në normalen e re, transformimin e ekonomisë maqedonase dhe mbrojtjen e qytetarëve në mënyrë të përshtatshme. Virusi korona tashmë është përditshmëria jonë deri sa të gjendet vaksina”, pohoi Zaev.

Ndryshe, për dallim nga VMRO-DPMNE-ja që kërkon që zgjedhjet të mbahen në fund të gushtit ose në fillim të shtatorit, partia e udhëhequr nga Zaev kërkon që të njëjtat të mbahen në fund të qershorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…