Forcat e Ukrainës kanë nisur kundërofensivën e tyre të shumëpritur për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia, raportoi të enjten Washington Post, duke cituar katër ushtarë dhe oficerë ukrainas.

Ushtria ukrainase hapi një “fazë vendimtare” në luftë me sulme të intensifikuara në vijën e frontit në Ukrainën juglindore të mërkurën, u cituan të kenë thënë anëtarët.

Kundërsulmi i Kievit synon të rivendosë integritetin e tij territorial dhe të “ruajë mbështetjen perëndimore”, thuhet në botim.

Zyrtarët, përfshirë presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, kanë sinjalizuar ditët e fundit se kanë grumbulluar mjaftueshëm ndihmë ushtarake perëndimore për të ngritur një kundërofensivë të madhe kundër forcave ruse pa dhënë një datë të saktë për fillimin e saj.

Zelensky deklaroi të shtunën se ushtria ukrainase ishte gati për të nisur një kundërofensivë kundër forcave ruse.

“Ne besojmë fuqimisht se do të kemi sukses”, tha Zelensky në një intervistë me The Wall Street Journal.

Ushtria ruse pretendoi këtë javë se kishte zmbrapsur ofensivën e premtuar prej kohësh të Ukrainës në tre ditë luftime. Kyiv nuk i është përgjigjur pretendimit.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të fqinjit të tij vitin e kaluar, Kremlini pretendoi se kishte aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës lindore dhe jugore, një veprim që u dënua gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar.

Megjithatë, pjesë të mëdha të këtyre zonave – duke përfshirë dy nga kryeqytetet rajonale – nuk janë aktualisht nën kontrollin e forcave ruse.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në të katër rajonet e Ukrainës të pushtuara pjesërisht nga Rusia. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zëvendësministri i Jashtëm rus thotë se Moska nuk po e kërcënon askënd me armë bërthamore

Sergei Ryabkov shtoi se konfrontimi i hapur me Shtetet e Bashkuara dhe…

Dhjetëra kontejnerë transporti përfundojnë njëri mbi tjetrin, pas daljes nga shinat në Australi – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Dhjetëra kontejnerë transporti kanë “fluturuar” kur një tren mallrash doli nga shinat…

Shallenberg: Shkupi dhe Sofja në mënyrë bilaterale të zgjidhin kontestin

Pavarësisht se kur formohet Qeveria e re në Bullgari, të dy palët…

Kurti del në konferencë për media në orën 15:00

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të mbajë konferencë për media.…

Kurti: Nuk mund të lejohen më që institucionet t’i hedhin njëra-tjetrës fajin për trajtimin e rasteve të dhunës seksuale

Është lansuar sot protokolli shtetëror për trajtimin e rasteve të dhunës seksuale,…