Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach.

“Theksova se Serbia, si gjithmonë deri më tani, mbetet sinqerisht e përkushtuar për ruajtjen e paqes në rajon, siç dëshmojnë iniciativat e shumta të integrimit rajonal, nismëtar i të cilave është vendi ynë”.

Ai mes tjerash tha se për vendin me të cilin udhëheq çështje kyçe mbetet formimi i Asociacionit.

“Për ne, çështja kyçe mbetet formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, si obligim i pranuar dhe i pranuar i Prishtinës në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare, si dhe siguria e popullatës serbe në Kosovë për të cilën presim mbështetjen e plotë të Mbretërisë së Bashkuar”, tha kreu i shtetit serb në një njoftim në llogarinë në Instagram “E ardhmja e Serbisë” pas takimit

Emisari britanik para 12 ditësh qëndroi për vizitë në Kosovë ku me kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani diskutoi ndër të tjera për sfidat në Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksioni policisë shqiptare dhe malazeze, kapet një sasi e madhe e kokainës – arrestohen disa persona

Një sasi e madhe e kokainës është kapur sot në Portin e…

Kapet drogë në vlerë të 250.000 eurove! Për 2.500 euro, shkupjani ishte angazhuar për transport

Policia gjatë mbrëmjes së djeshme ka kapur rreth 67 kg marihuanë në…

Erëra të forta në Prizren, shkaktohen dëme materiale

Mbrëmjen e së martës Prizrenin e kanë kapluar erëra të forta. Televizionet…

Britania: Rusia po rifurnizohet në Bjellorusi

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe ka deklaruar se disa njësi…

Katër të vdekur nga orteqet e borës në Norvegji

Katër persona humbën jetën nga disa ortekë në veriun e largët të…