Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach.

“Theksova se Serbia, si gjithmonë deri më tani, mbetet sinqerisht e përkushtuar për ruajtjen e paqes në rajon, siç dëshmojnë iniciativat e shumta të integrimit rajonal, nismëtar i të cilave është vendi ynë”.

Ai mes tjerash tha se për vendin me të cilin udhëheq çështje kyçe mbetet formimi i Asociacionit.

“Për ne, çështja kyçe mbetet formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, si obligim i pranuar dhe i pranuar i Prishtinës në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare, si dhe siguria e popullatës serbe në Kosovë për të cilën presim mbështetjen e plotë të Mbretërisë së Bashkuar”, tha kreu i shtetit serb në një njoftim në llogarinë në Instagram “E ardhmja e Serbisë” pas takimit

Emisari britanik para 12 ditësh qëndroi për vizitë në Kosovë ku me kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani diskutoi ndër të tjera për sfidat në Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Escobar të dielën shkon në Bosnjë, në kohën e një krize të thellë politike

I dërguari special i presidentit amerikan Joe Biden për Ballkanin Perëndimor, Gabriel…

Përkeqësohen parashikimet për ekonominë e Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se shtetin e tij…

Lajmi i fundit: Autobusi me kosovarë aksidentohet në Bullgari

Një aksident mes një autobusi që transportonte udhëtarë nga Kosova dhe një…

Ateron në Francë aeroplani me 250 evropianë të ardhur nga Kina

Një aeroplan me 250 qytetarë të Francës dhe të vendeve të tjera…

H. Afrim ef. Tahiri: Stabiliteti i BFI-së dhe i myslimanëve të vendit varet nga kthimi në Kushtetutshmërinë e Institucionit

Në vazhdën e takimeve me faktorë të rëndësishëm të vendit që mund…