Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që t’i bojkotojnë zgjedhjet në katër komunat veriore.

Ai iu bëri thirrje atyre që të jenë të bashkuar dhe të tregojnë se “nuk mund të na shkelin”, teksa shtoi se vullneti i popullit serb në Kosovës ka qenë që të mos marrin pjesë në zgjedhje.

“Ne jemi në një situatë të vështirë, por vullneti i popullit tonë ishte i tillë që ata pothuajse unanimisht morën vendim që të mos marrin pjesë. Kështu vendosën njerëzit tanë në veri”, tha Vuçiq, shkruan Euronews në edicion serb.

Vuçiq komentoi edhe deklaratën e zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, i cili tha se ishte i zhgënjyer me mospjesëmarrjen e partive serbe.

“U habita kur e dëgjova deklaratën e Stanos se ishte i zhgënjyer me dështimin e serbëve. Kemi marrë pjesë në 4 apo 5 cikle të ndryshme zgjedhore deri më tani dhe nuk ka qenë e nevojshme asnjëra prej tyre më parë”.

“A duhet të mbahen zgjedhjet në stacione dhe kontejnerë policie, me 550 veta të armatosur deri në dhëmbë që duhet të sigurojnë 1 deri në 2 për qind që do të dalin? U bëj thirrje serbëve që t’i zhgënjejnë edhe më shumë, të shohin sa të bashkuar jemi”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryetari i Moskës: Rreth 200 mijë vende pune ruse në rrezik pas largimit të kompanive të huaja

Kryebashkiaku i Moskës , Sergey Sobyanin ka thënë se rreth 200 mijë…

Tërmeti në Zagreb nëpërmjet fotografive

Kryeqyteti i Kroacisë, Zagrebi, është goditur gjatë mëngjesit të sotëm nga një…

Spanja ratifikoi Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO

Senati i Spanjës me 0 vota kundër përmes video-votimit ka miratuar Protokollin…

ShBA-ja ua ndalon hyrjen dy ish-deputetëve serbë të kërkuar për manipulim të dëshmitarëve në Hagë

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë thanë të premten se…

Biden ngatërron presidentin e Malit të Zi me kryeministrin

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka uruar presidentin e Malit të Zi…