Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se është krenar që zëri i Serbisë siç tha ai është dëgjuar qartë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Ai ka thënë se me përfaqësuesit e perëndimit ka diskutuar për jetën e serbëve në Kosovë dhe se sipas tij, kjo është një çështje urgjente.

“Është e rëndësishme që ne e prezantuam politikën tonë në mënyrë të saktë dhe të argumentuar, dhe ndoshta edhe më e rëndësishme, që e promovuam Serbinë si një destinacion investimi, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ekonominë tonë dhe për përmirësimin e të gjithë qytetarëve”.

“Me përfaqësuesit ndërkombëtarë vazhdova diskutimin e vështirë, por të domosdoshëm dhe të hapur me qëllim të zgjidhjes së çështjes së flaktë për vendin tonë, që është jeta dhe mbijetesa e popullit tonë në Kosovë”.

“Nuk na presin ditë të lehta dhe as zgjidhje. Për të mbrojtur dhe ruajtur edhe vendin dhe popullin duhet të jenë të bashkuar dhe të bashkuar. Unë bëra të pamundurën për ta ruajtur dhe mbrojtur Serbinë dhe do të vazhdoj ta bëj këtë, sepse dorëzimi nuk ishte kurrë një opsion. Serbia do fito!”, tha presidenti i Serbisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Situatë kaotike në Bruksel, gaz lotsjellës e topa uji – policia shpërndan turmën që ishin mbledhur për të kundërshtuar masat anti-COVID

Policia belge ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë…

Gjuajtje me armë, plaçkitet një bankë në Shkup!

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se pasditen e sotme është…

Kosovë, deri në orën 11:00 kanë votuar 8.30% e qytetarëve

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) të Kosovës, Valdete Daka, ka…

Gjykata Speciale ia vazhdon paraburgimin Kadri Veselit

Ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit, i është vazhduar paraburgimi në…

Serwer: Asociacioni të themelohet vetëm nëse përmbyllet marrëveshja me Serbinë

Më 15 dhjetor të vitit të kaluar, Kosova ka dorëzuar aplikimin për…