Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, është vrarë gjatë një sulmi rus me raketë në Kiev, që ka goditur banesën ku ka jetuar ajo.

Sulmi ka ndodhur më 28 prill.

Trupi i saj i pajetë është gjetur nën rrënoja në mëngjesin e 29 prillit.

Vira Hyrych ka punuar për REL prej vitit 2018. Paraprakisht, ajo ka punuar për kanalet televizive ukrainase.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hahn: Gabimi më i madh nëse BE shtyn negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë

Komisioneri Evropain për Zgjerimin, Johannes Hahn, shprehet se nëse BE nuk do…

Kurti: Nuk mund të vij as sonte

Lideri i LVV-së, Albin Kurti i ka bërë të ditur se sot…

Filipçe: Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sugjeron orë policore gjatë vikendit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçenë konferencën e sotme për shtyp tha se…

Sela: “Qeveria e Maqedonisë sot bie”

Kryetari i Aleancës për shqiptarët, Ziadin Sela ka folur shkurt para gazetarëve…

Osmani në Portugali: Ky vend u bë pjesë e intervenimit të NATO-s në Kosovë, u vendosët në anën e duhur të historisë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani po qëndron për vizitë zyrtare në Portugali,…