Britanikët Chris Parry dhe Andrew Bagshaw u vranë ndërsa po përpiqeshin të kryenin evakuime humanitare në Ukrainë.

Dyshja kishin udhëtuar në Soledar, në lindje të vendit, duke dalë vullnetarë për t’i ndihmuar ukrainasit e lënduar, por edhe kafshët t’iu dilnin në ndihmë, raporton metro.co.uk.

“Me pikëllim të madh duhet të njoftojmë se i dashuri ynë Chrissy është vrarë së bashku me kolegun e tij, Andrew Bagshaw, ndërsa po përpiqej të kryente një evakuim humanitar nga Soledar, në Ukrainën lindore”, shkruan në deklaratën e familjes së Parryt.

“Vendosmëria e tij vetëmohuese për të ndihmuar të moshuarit, të rinjtë dhe të pafavorizuarit na ka bërë ne dhe familjen tonë jashtëzakonisht krenarë”, shkruan më tutje.

Dyshja raportohet se ishin parë për herë të fundit duke shkuar në qytetin Soledar, në rajonin lindor të Donetsk, ku u raportuan luftime të ashpra.

Duke folur për Sky News vitin e kaluar, Parry pohoi se “shkova në një njësi komanduese ushtarake dhe fola me një numër ushtarësh që e përshkruan Bakhmutin si “vendin më të keq që kishin qenë ndonjëherë”.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Përkujtohet vrasja e dy fëmijëve në Dragobil të Malishevës, tri dekada më vonë askush s’është dënuar për këtë krim

Opinionisti Fitim Salihu ka përkujtuar dy fëmijë nga Malisheva që u vranë…

Video e Kastriot Rexhepit, Kasami: Duhet të paraqitet fizikisht

Bilall Kasami nga Lëvizja Besa pas denoncimit në polici për zhdukjen e…

VV në Skënderaj: Kemi trefishuar votën

Kryetari i Degës së Vetëvendosjes në Skenderaj, Hysni Mehani, ka thënë se…

Komisioni Evropian: Kosovës t’i liberalizohen vizat pa vonesa

Anitta Hipper, zëdhënëse për çështje të brendshme dhe migracion, në emër të…

Kryebashkiaku i Mariupolit: Bombardimet nuk ndalen, nuk mund të gjejmë të plagosurit

Qyteti i Mariupolit në Ukrainën juglindore është goditur nga grantimet e shumta…