“Pothuajse për çdo javë Maqedonia e Veriut zgjohet me një vrasje, plagosje, zhdukje, grabitje të rënda, zënkë dhe aksidente të ndryshme qe marrin jetën e njeriut. Të gjitha këto ndodhin në një shtet të vogël siç është vendi ynë, duke na bërë të kuptojmë së jetojmë në një vend të pasigurt, të pambrojtur nga institucionet dhe se jeta jonë është e pasigurt. E gjithë kjo ndodh pasi që institucionet përgjegjëse që duhet ta luftojnë këtë dukuri, ti parandalojnë vrasjet, të ofrojnë kontroll dhe siguri nëpër zona të caktuara. Ministria e Punëve të Brendshme, madje prokuroria dhe gjykata janë përgjegjësit kryesor që në vendin tonë ka aq vrasje. Shpeshherë punonjës dhe zyrtarë të MPB që emërohen nga ombrella partiake e partive në pushtet LSDM-BDI, duke i emëruar në pozicione militantët partiak dhe jo profesionist”, thuhet në reagimin e ASH-së.

Nga kjo parti i bëjnë thirrje Qeverisë së RMV-së, dhe Ministrisë së punëve të brendshme, që të sigurojnë rendin dhe qetësinë publike ashtu siç e parasheh ligji, ti zbardhin vrasjet, ti ndëshkojnë fajtorët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…