Lënda për vrasjen e dyfishtë në Çarshinë e Vjetër të Shkupit është në fazën para-hetimorë, ndërsa autopsia e trupave të viktimave ka përfunduar, kështu deklaroi në një intervistë në TV Alsat, shefi i Prokurorisë Themelore në Shkup, Gavrill Bubevski. Pa dhënë detaje nga raporti i autopsisë, Bubevski shpalosi një pjesë të informatave që veçmë janë të njohura për opinionin.

Për afërsisht 40-50 gëzhoja janë gjetur rreth trupave të viktimave…pjesa më e madhe e plumbave kanë përfunduar në trupat e tyre, gjegjësisht vetëm një pjesë e vogël prej tyre kanë përfunduar jashtë trupave të viktimave”, tha Bubevski.

I pyetur në çfarë gjuhe i janë drejtuar të pranishmive në lokal, personat e maskuar që kanë hyrë në lokalin “Shisha Bar”, Bubevski tha se ata kanë përdorur gjuhën maqedonase, por, shtoi se nuk dihet nëse e folura ka qenë e pastër.

“Kanë folur në maqedonisht, por ajo nuk hetuar plotësisht nëse bëhet fjalë për gjuhë të pastër maqedonase, a është përzierje në lidhje me këtë, megjithatë ajo është situatë ku njerëzit kanë armë dhe kur I merr këto informacione nga dëshmitari, duhet të jeni pak i kujdesshëm për këtë”, tha Bubevski në Alsat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zviceranët blejnë aeroplanë të rinj luftarak, do të shpenzojnë 6 miliardë franga – bëhet fjalë për F35-A Lightning II

Aeroplanët luftarakë të gjeneratës së pestë të kompanisë amerikane Lockheed Martin, F35-A…

Rusia është përgjegjëse për shpërthimin në Belgorod, thotë Ukraina

Sot në mëngjes u raportua se helikopterët ukrainas kishin shkatërruar një depo…

48 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 48 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës…

Ukrainasit befasojnë me kundërofensivën në jug, rusët nuk dinë si të reagojnë

Oficerët e inteligjencës britanike publikuan një deklaratë këtë mëngjes për gjendjen e…

Të premten do të varrosen katër të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë

Më 25 qershor do të bëhet varrimi i Dibran Dibranit, Zeqir dhe…