Sapo ka filluar seanca ku do të debatohet për propozimin francez, aty ku po mbanë fjalim presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen.

Në kuadër të fjalimit të saj, Von der Leyen, ka thënë se “gjuha maqedonase është e juaja”, ku kjo fjali shtyu shumicën në parlament të ngritët në këmbë dhe ta duartroket der Leyene, derisa nga opozita maqedonase dëgjohen duke thirrur “tradhtarë”.

“Nëse vendosni të miratoni propozimin e rishikuar francez, në ditët në vijim do të mbahet një konferencë politike ndërqeveritare. Ne si komision do të fillojmë menjëherë procesin e kontrollit ose shqyrtimit të ligjit evropian. Ky është hapi i parë në procesin e aksesit. Të dashur maqedonas, i dëgjova me vëmendje shqetësimet lidhur me gjuhën dhe identitetin maqedonas. Nuk ka dyshim se gjuha maqedonase është gjuha juaj. Po e përsëris, nuk ka dyshim se gjuha maqedonase është gjuha juaj dhe ne e respektojmë plotësisht këtë. Prandaj në propozimin e rishikuar thuhet – gjuha maqedonase, pa kualifikime nga BE-ja”, tha Von der Leyen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

MSh: Rritet interesimi për imunizim, dje janë aplikuar mbi 17 mijë vaksina

Ministria e Shëndetësisë informon se gjatë ditës së djeshme, ka pasur interes…

Rusët bombardojnë me artileri qendrën e Kharkivit

21 civilë të vrarë, ashpërsohen luftimet në gjithë Ukrainën Ky shpërthim i…

8 ditë para zgjedhjeve, identifikimi biometrik në rrezik

Identifikimi biometrik i zgjedhësve drejt dështimit në disa zona zgjedhore, shkak mungesa…

Tmerr në aeroplanin e SHBA-së: Udhëtarët telefonuan të afërmit për t’u thënë lamtumirë

Fluturimi me një aeroplan të kompanisë Delta, nga Atlanta për në Fort…

Zbuten tensionet midis Turqisë dhe vendeve perëndimore

Tensionet midis Turqisë dhe dhjetë vendeve perëndimore u zbutën, pak ditë pasi…