Shtetet e Bashkuara të Amerikës sapo kanë miratuar zyrtarisht  paketën e re të ndihmës  prej 600 milion dollarësh për Ukrainën. Ajo përfshin  armë, municione, dhe pajisje shtesë. Teksa lufta ne Ukrainë vijon prej 7 muajsh presidenti Volodimir Zelensky njoftoi  të enjten në mbrëmje se është gjetur një varr masiv  në IZium ku u gjenden  400 trupa të ushtarëve ukrainas.

“Putini duhet ta humbasë këtë luftë dhe duhet të përballet me veprimet e tij, kjo është e rëndësishme për muaNe mbështesim mbledhjen e provave me qëllim të procedimeve të mundshme në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Kjo është baza e sistemit tonë juridik ndërkombëtar, që ne i ndëshkojmë këto krime. Dhe në fund të fundit, Putin është përgjegjës.”

Ndërsa u pyet nëse  ajo mendon se Putin do të dalë ndonjëherë para drejtësisë, përgjigjja e Von der Leyen  ishte:

“Unë mendoj se kjo është e mundur.”

Ndër të tjera Von der Leyen bëri thirrje  që  të gjitha vendet duhet ti vijnë në ndihmë Ukrainës për tu pajisur me armatime nëse është e nevojshme.

“Nëse ata thonë se kanë nevojë për tanke beteje, atëherë ne duhet ta marrim seriozisht dhe t’ua dorëzojmë atyre.” Ukraina e di saktësisht se çfarë i duhet “për të mbrojtur jetën dhe për të mbrojtur veten”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sapo kanë miratuar zyrtarisht  paketën e re të ndihmës  prej 600 milion dollarësh për Ukrainën. Ajo përfshin  armë, municione, dhe pajisje shtesë. Teksa lufta ne Ukrainë vijon prej 7 muajsh presidenti Volodimir Zelensky njoftoi  të enjten në mbrëmje se është gjetur një varr masiv  në IZium ku u gjenden  400 trupa të ushtarëve ukrainas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajmi se është rrëmbyer një aeroplan evakuimi në Kabul krijoi konfuzion gjithandej – por çfarë ndodhi në të vërtetë?

Konfuzioni mbretëroi të martën mes mesazheve kontradiktore nëse një aeroplan ukrainas ishte…

Pjesëtari i ‘Grupit Kumanova’ zbulon arsyen pse nuk pranon të ekstradohet në Kosovë

Njëri nga pjesëtarët e ‘Grupit Kumanova’, Hajrush Avdia ka thënë se nuk…

Pas shfaqjes së mizorive ruse në Bucha, OKB-ja: Do të ketë hetime për krime të mundshme të luftës

Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut,…

Osmani takoi nënsekretaren e shtetit, Nuland – diskutojnë për energjinë, sundimin e ligjit dhe marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Në vazhdën e takimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidentja e…

Regjistrimi patjetër do të realizohet, ja kush regjistrohet

Regjistrim do të ketë vitin e ardhshëm në prill, pasi kjo është…