Vendimi i Rusisë për të ndaluar furnizimin me gaz për klientët në Evropë është “një instrument shantazhi”, thotë shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Lëvizja është “e pajustifikuar dhe e papranueshme” dhe tregon mosbesueshmërinë e Rusisë si furnizues i gazit, shton ajo.

Ajo thotë se vendet anëtare të BE-së kanë plane emergjence për këtë skenar dhe Komisioni Evropian është në kontakt të ngushtë me ta për të siguruar dërgesat alternative.

“Një takim i grupit të koordinimit të gazit po zhvillohet tani për të hartuar përgjigjen e koordinuar të BE-së”, shton von der Leyen.

“Ne gjithashtu do të vazhdojmë të punojmë me partnerët ndërkombëtarë për të siguruar flukse alternative – dhe unë do të vazhdoj të punoj me liderët evropianë dhe botërorë për të garantuar sigurinë e furnizimit me energji në Evropë,” thotë ajo.

Rusia e ka ndërprerë furnizmin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Paralajmërimi i Bidenit: Putini është mbështetur për muri, mund të përdorë armët kimike dhe biologjike në Ukrainë

Vladimir Putin është mbështetur për muri dhe sipas Joe Bidenit, Rusia nuk…

E mitura në Prizren u morr nga një person për bashkëjetesë

Një grua në Prizren ka njoftuar policinë se një mashkulla ia ka…

Akuza për kufijtë, Bumçi: Rama dhe Vuçiq, pjesëmarrës për ndarjen e Kosovës

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq ishin pjesëmarrës në…

Përgjimet vazhdojnë të dridhin

“El Cheka” ditëve të fundit ka lansuar një set përgjimesh ku  protagonist…

Studiuesit kanë zbuluar fakte të reja për koronavirusin: Qëndron tek një i infektuar për 49 ditë

Studiuesit kinezë dyshojnë se kanë gjetur një formë të re të koronavirusit,…