“Ju jeni e ardhmja e BE-së tonë”. Ky ka qenë mesazhi i Ursula Fon der Lajen, gjatë një fjalimi në Parlamentin Evropian në Strazburg, për qytetarët e Moldavisë, Ukrainës, Gjeorgjisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, kandidatë për anëtarësim në BE.

Cështja e eurointegrimit të vendeve të reja anëtare është një rrugë përplot me gjemba dhe ndan të 27 vendet e BE-së. Disa vende, mes tyre edhe Franca, para zgjerimit eventual, do të donin që të ndryshojë funksionimi i BE-së. Por, sic percjell KlanM, Ursula fon der Lajen është e mendimit se duhet të rimendohet politika e jashtme e BE-së.

“Për këtë shkak popujt e Ballkanit Perëndimor, Moldavisë, Gjeorgjisë, Ukrainës, duhet ta dijnë se janë pjesë e familjes sonë. Ju jeni e ardhmja e BE-së sonë që nuk do të jetë e plotë pa ju. Ky është mesazhi që po e çojmë” – Ursula Fon der Lajen

Duke u prononcuar për mbrojtjen e demokracisë e duke përmendur mbrojtjen e sundimit të së drejtës në BE, ajo nuk ka përmendur Poloninë ose Hungarinë, dy vendet që janë në “shënjestër” të Brukselit për cështjen e pavarësisë së gjyqësorit për Varshavën dhe për lirinë e shtypit dhe shfrytëzimin e rrejshëm të fondeve evropiane për Budapestin.

Fon der Lajen ka përmendur edhe forcar që veprojnë si “kalë Troje” duke finanuar dezinformata, me cka, minojnë demokracinë dhe vlerat evropiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokurori i përgjithshëm rus në Luhansk u vra nga një bombë në zyrën e tij

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës Popullore të vetëshpallur të Luhanskut (LPR) të…

Kuvendi ende i bllokuar! Deputetët e PD-së ulen në sallë, PS ndjek mbledhjet ‘on line’

Komisioni parlamentar i Ekonomisë, Medias dhe Veprimtarisë Prodhuese u konstituan mes debatesh…

Arrestohen tre shtetas serbë në Gjilan, kapen me 11 kilogramë drogë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona shtetas të Serbisë pasi i…

Grubi: Vonesat në autostradën Shkup-Bllacë, për shkak të ndërhyrjeve ruse

Zëvendëskryeministri Grubi, i ftuar sonte në emisionin “Click Plus” ka treguar edhe…

Gruevski: Lajme shqetësuese nga puna e Komisionit të përbashkët me Greqinë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski i cili është në arrati sot në mëngjes…